חדשות

עישון קנאביס בגיל מבוגר מעלה סיכון לאוטם שריר הלב ולשבץ מוחי

איגוד הלב האמריקאי: "נתונים תצפיתיים מראים כי שימוש בקנאביס בגיל מבוגר, בין אם מדובר בשימוש לצורך רפואי או לא, עלול להוביל להתפתחות של מחלות לב וכלי דם"

שימוש בקנאביס. צילום: אילוסטרציה

מבוגרים שמעשנים קנאביס, אך לא מעשנים טבק, נמצאים בסיכון גבוה יותר לאוטם שריר הלב ולשבץ מוחי בעת אשפוז. כמו כן, נמצא כי אנשים המשתמשים בקנאביס מדי יום נמצאים בסיכון גבוה ב-34% לפתח אי ספיקת לב. כך עולה משני מחקרים חדשים שהוצגו לאחרונה במפגשים המדעיים של איגוד הלב האמריקאי בפילדלפיה. על כך דווח ב-CNN.

על פי הדיווח, "נתונים תצפיתיים מראים כי שימוש בקנאביס, בין אם מדובר בשימוש לצורך רפואי או לא, עלול להוביל להתפתחות של מחלות לב וכלי דם". המלצות איגוד הלב האמריקאי (AHA) קוראות להימנע מעישון או אידוי של כל חומר, כולל מוצרי קנאביס, בגלל הנזק האפשרי שהם מציבים ללב, לריאות ולכלי הדם.

"המחקר האחרון על שימוש בקנאביס מצביע על כך שעישון ושאיפת קנאביס מעלים ריכוזים של קרבוקסי-המוגלובין (carboxyhemoglobin חד חמצני, גז רעיל) וזפת  בדם, בדומה להשפעות של סיגריית טבק. שניהם קשורים למחלות שריר הלב, כאבי חזה, הפרעות בקצב הלב, התקפי לב ומצבים חמורים אחרים", אמר פרופ' רוברט פייג' מהמחלקה לרוקחות קלינית ורפואה פיזיקלית/ שיקום בבית הספר לרוקחות ומדעי התרופות סקאגס (Skaggs) של אוניברסיטת קולורדו. לדבריו, "יש להתייחס לקנאביס בדיוק כמו אל כל גורם סיכון אחר למחלות לב ושבץ".

מחקר שבדק רישומי בתי חולים על מבוגרים מעל גיל 65 המשתמשים בקנאביס ושלא עישנו טבק, מצא כי עישון קנאביס מחמיר את המצבים הכרוניים של מבוגרים עד גיל 65. החוקרים מצאו של-8,535 המבוגרים שהשתמשו בקנאביס היה סיכון גבוה ב-20% ללקות באירוע לב או אירוע מוחי חמור בזמן האשפוז, בהשוואה ליותר מעשרה מיליון מבוגרים מאושפזים שלא השתמשו בקנאביס.

בנוסף נמצא כי לחץ דם גבוה של יותר מ-130/80 וכולסטרול גבוה הם מנבאים מרכזיים לאירועי לב ואירועי מוח אצל משתמשי קנאביס.

מחקר נוסף שהוצג בכנס עקב אחרי כ-160,000 מבוגרים בגיל חציוני של 54 במשך כארבע שנים כדי לבחון האם השימוש בקנאביס משפיע על הסיכון שלהם לפתח אי ספיקת לב. החוקרים מצאו כי אנשים שדיווחו על שימוש יומיומי בקנאביס היה סיכון מוגבר של 34% לפתח אי ספיקת לב, בהשוואה לאלה שדיווחו שמעולם לא השתמשו בקנאביס.

נושאים קשורים:  עישון קנאביס,  מחלות לב וכלי דם,  חדשות,  מחקרים
תגובות