חדשות

הקלות למטופלי ולמגדלי הקנאביס הרפואי: פחות רגולציה וביורוקרטיה

מתווה רפורמת הקנאביס הרפואי שפורסם אתמול כולל מעבר הדרגתי מרשיונות למרשמים, בחינת הסרת ההגבלות לטיפול בקנאביס ללא חובת טיפול מקדימה באופיואידים והקלות משמעותיות על החוות והמפעלים

אספקת קנאביס רפואי בבית מרקחת. צילום: הדס פארוש/ פלאש 90

משרד הבריאות פרסם אמש (ב') את מתווה הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי שנועד לצמצם את הרגולציה על העוסקים בשוק הקנאביס הרפואי, לייצר ודאות למפוקחים, לסייע בהפחתת עלות הקנאביס הרפואי למטופלים ולקדם מחקר ופיתוח בתחום בישראל.

המדיניות שמציג המתווה לשנים הקרובות מאופיינת בצמצום היקף הרגולציה והעברת האחריות לגורמים המפוקחים, לצד שמירה על דגשי בריאות ואיכות. בנוסף, בהתאם לחוות דעת מקצועית שתתקבל בהמשך לעבודת ועדת שמר, עוסק המתווה בטיוב אחריות הרגולטור בתחומים נוספים ובהם החרגת רכיבים שאינם פסיכו-אקטיביים מפקודת הסמים המסוכנים וכן, יישום המעבר ההדרגתי מרשיונות למרשמים, מהלך שעשוי להקטין את הנטל הביורוקרטי מהמטופלים ועתיד להקל על מתן טיפול רפואי בקנאביס.

בין השאר כולל המתווה החדש הקלות ברגולציה על החוות והמפעלים, הפחתת הביקורות והעברת האחריות לעוסקים, קידום המחקר והקלות ביצוא. נציין כי שוק הקנאביס שהחל כהבטחה גדולה קורס לאחרונה עם סגירה של חוות ומפעלים ובריחה של משקיעים.

ואלה עיקרי המתווה: מעבר למרשמים על ידי רופא מומחה בעשר ההתוויות שאושרו בתקנות החל מסוף דצמבר השנה ודיון לגבי הרחבת המתווה בתום שנה; הקלות משמעותיות על עבודת החוות והמפעלים, הפחתת מספר בקרות רגולטור ומספר הבדיקות, ליברליזציית שרשרת הייצור ועוד; שינוי משמעותי באופן הפיקוח של היק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי) על השוק, עם העברת האחריות לעוסק; קידום חדשנות ומו"פ – הקלה דרמטית במנגנוני אישור המחקרים, רישיון מחקר מובנה עבור בעל חווה או מפעל, מתן אישור לחוקרים להנפיק מרשמי קנאביס לנשואי המחקר ויצירת נוהל ברור להוכחת בטיחות ויעילות השימוש (ניסויים קליניים) לצורך אישור צורות מתן חדשות של קנאביס רפואי.

עוד כולל המתווה עידוד ופישוט מוחלט של תהליך הייצוא כך שייעשה על בסיס הצהרה; חיזוק המדיקליזציה והקלה על המטופלים – עדכון נוהל 106 ובחינת הסרת ההגבלות לטיפול בקנאביס כקו אחרון (ללא חובת טיפול מקדימה באופיואידים) בהתאם לשיקול דעת רפואי, הארכה אוטומטית של הרשיונות בהמלצת רופא במקרים שבהם יש עיכובים ביורוקרטיים.

כמו כן, ייעשה מעבר לאריזות רפואיות אחידות, בהתאם לנוהל רוקחות ותיווי בהתאם לקטגוריות קליניות כמקובל בתחום התרופות; טיוב הגדרת סם מסוכן והתייחסות ל-CBD עם בחינת האפשרות להותיר בפקודת הסמים המסוכנים רק רכיבים פסיכואקטיביים בריכוז THC (ויתר משפחת הקנאבינואידים של THC) מעל 0.3%.

שר הבריאות משה ארבל אמר עם פרסום המתווה: "זו בשורה גדולה לעשרות אלפי אזרחים במדינת ישראל ולכלכלה הישראלית. כמו במדינות המפותחות ביותר בעולם, גם במערכת הבריאות הישראלית רואים בקנאביס הרפואי אמצעי טיפולי ולכן אנו מחויבים לפעול להקלה על המטופלים הזקוקים לו. המתווה החדש לצמצום הרגולציה בשוק הקנאביס הרפואי הוא צעד שמשלב רגישות חברתית לצד הגנה על בריאות הציבור. משרד בריאות מוביל כעת מדיניות רוחבית של רפורמה ברגולציה של המשרד כלפי המגזר העסקי, והמתווה הזה הוא הוא צעד חשוב במהלך זה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "משרד הבריאות מוביל תפישת מדיניות חדשה של הקלה בנטל הרגולטורי ככל הניתן לצד שמירה על בריאות הציבור. כפי שאנו עושים בתחומי המזון, התמרוקים, התרופות, בתי המרקחת והמכשור הרפואי, כעת גם תחום הקנאביס הרפואי עובר רפורמה משמעותית, שתצעיד את התחום קדימה. זהו שינוי פרידגמה משמעותי שמוביל משרד הבריאות לטובת אסדרת תחום הקנאביס הרפואי בישראל".

לדבר בר סימן טוב, "כיום יש בישראל למעלה מ-120 אלף בעלי רשיונות לקנאביס רפואי - השיעור לנפש הגבוה ביותר מכל מדינה מערבית. המתווה יסייע בהורדת הנטל הביורוקרטי על המטופלים ויפחית עבורם את מחירי הקנאביס הרפואי, וייצר ודאות ארוכת טווח עבור העוסקים בתחום תוך העברת האחריות לידיהם".

נושאים קשורים:  קנאביס רפואי,  רפורמת הקנאביס הרפואי,  משרד הבריאות,  חדשות,  רשיון לקנאביס רפואי
תגובות

ומה עם המטאנליזה שמראה שקנאביס אינו יעיל נגד כאב או ptsd?

אנונימי/ת
11.08.2023, 09:36

איזה יופי בשעה טובה

אנונימי/ת
15.08.2023, 19:53

כשפוליטיקאים מתווים הנחיות וטיפול רפואי, ללא כל ידע או הבנה רפואית, טוב לא יצא מכך.
היות ישראל בעלת מס. הרישיונות לנפש הגבוה ביותר, אינו בהכרח סיבה לגאווה. אם רוצים מתן קנאביס, בעישון !!, ללא מחקר ותימוכין מדעי, לכל דורש, ללא בקרה על המתן והסילוק של העודפים, אנא קדמו לגליזציה והוציאו את אנשי המקצוע מלהיות בתווך

אנונימי/ת
15.08.2023, 19:55

צודק לחלוטין
אם המטרה היתה טיפול רפואי נאות, היו מקדמים שימוש באידוי ומשאף ולא בעישון, היו מקדמים מחקר ובקרה ולא מאפשרים לפוליטיקאים חסרי כל ידע בתחום לנהל את ההחלטות..

לא יודעת לא מבינה עד הסוף מה ההבדל ואיפה ההקלה . אני חושבת שיש מעט אינדיקציה ברורות או שהוכחו באופן מחקרי למתן קנאביס רפואי. בפועל מה שאני בעיקר רואה היום, שיש הרבה התעסקות ושאיבת אנרגיה סביב נושאי הקנאביס הרפואי. הן בתחום המחקר, בתחום למידת כל הנושא כולל נושא של גידול קנאביס רפואי גדול והספקת המוצר לחולה שקיבל רישיון בעמל רב. בעיה קשה לעניות דעתי . בנתיים אני רואה רק עליה בהתמכרות של אנשים לגראס לקנאביס רפואי, עם הרבה נזק ותופעות לוואי .
אני חושבת שצריך בכלל לדון על הטווחים המותרים לחודש . עד כה הפכנו הרבה מטופלים למכורים לקאנביס רפואי. בעיניי זה מאוד בעייתי מה שקורה כאן בשם הרפואה .