חדשות

מדוע חלה ירידה במספר הרשיונות החדשים לקנאביס רפואי?

יו"ר עמותת הקנאביס הרפואי: היק"ר דוחה בקשות לרשיונות וגם מגביל חידוש רשיונות למטופלים | משרד הבריאות: בישראל מעל 120 אלף בעלי רשיונות - השיעור לנפש הגבוה ביותר מכל מדינה מערבית

רשיון/ מרשם לקנאביס רפואי. אילוסטרציה

הסיבות שבגינן רופאים נמנעים מהנפקת רשיונות לקנאביס רפואי הן מושא לכתבה שכותרתה "למה מספר מטופלי הקנאביס בישראל נמצא בקיפאון", שפורסמה אתמול (א') במאקו.

על פי הנאמר, מספר רשיונות הקנאביס בישראל כמעט ולא השתנה מתחילת 2023. מספרם באפריל עמד על 123,492, גידול של רק 370 רשיונות מאז נובמבר 2022. זאת, לעומת עלייה שהתרגלנו אליה בשנים האחרונות, של בין מאות לאלפים של מטופלים מדי חודש. על פי הדיווח, עד לנובמבר 2022, במשך חמישה חודשים הונפקו כ-1,500 רשיונות מדי חודש, אך בדצמבר 2022 הונפקו 199 רשיונות בלבד.

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, בחודש דצמבר אשתקד נעצרו כמה רופאים שהוסמכו להנפיק רשיונות לאחר שנחשדו בסחר ברשיונות תמורת שוחד וללא צורך רפואי. רשיונותיהם להנפקת רשיונות למטופלים נשללו. כותבי המאמר מעריכים כי "רופאים נמנעים מלהיכנס לעולם הזה, שנגוע לא אחת בעולמות הפליליים".

עוד מצוין כי "הנפקת רשיונות חדשים הפכה להיות מסורבלת הרבה יותר בחודשים האחרונים וכי רופאים רבים נמנעים מהנפקה או עושים זאת בהיקף קטן על מנת שלא לעורר חשד כלשהו לפעילות לא תקינה ולהסתכן בשלילת הסמכתם".

על פי יו"ר עמותת הקנאביס הרפואי, דנה בר און, היק"ר - היחידה לקאנביס רפואי של משרד הבריאות - דוחה הרבה יותר בקשות להנפקת רשיונות מאשר בעבר: "לפי הנתונים, יש ירידה במספר הרשיונות ומדי חודש עשרות מטופלים לפתע אינם נמנים בין הזכאים לקבל קנאביס רפואי". הנתונים, היא אומרת, מצביעים על מגמה נוספת שלא לחדש רשיונות קיימים למטופלים שעד כה אושר להם הטיפול וכעת הם לא יכולים להמשיך לקבלו.

תגובת משרד הבריאות: "כיום יש בישראל למעלה מ-120 אלף בעלי רשיונות לקנאביס רפואי, השיעור לנפש הגבוה ביותר מכל מדינה מערבית. משרד הבריאות והיק"ר מנועים מלהגיב על תהליכים שמצויים תחת חקירת משטרה. בנוגע להימנעות לכאורה של רופאים לעסוק בתחום, הרי שאין שום חובה על רופא זה או אחר להתוות או להמליץ על טיפול בקנאביס. בנוגע לחידוש הרשיונות, היחידה לקנאביס רפואי פועלת בשקיפות ומפרסמת את הנתונים מתוך המערכות הממוחשבות של היק"ר. לא קיים מידע על גורם ספציפי, אם קיים, שמשפיע על נתוני הרשיונות המאושרים".

נושאים קשורים:  קנאביס רפואי,  יק"ר,  משרד הבריאו,  רשיון לקנאביס רפואי,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
22.05.2023, 20:57

כולם מבקשים אישור רפואי למרות שברור שכולם סתם רוצים קנאביס להנאה והרפואי הוא ממילא לא יעיל כמעט לדבר. שיעשו לגליזציה וגמרנו, יפטרו את הרופאים מהעיסוק בח** הזה.