מחקרים

האם קנאביס משנה את ההשפעות של הרדמה כללית על לחץ הדם?

מטופלים העוברים ניתוח אורתופדי דחוף אשר נמצא בשתן שלהם THC נזקקים לפחות תמיכה המודינמית במהלך הניתוח

על שולחן הניתוחים. צילום: אילוסטרציה

מכיוון שהשימוש בקנאביס נהיה יותר נפוץ, חשוב לחקור מה ההשפעה של שימוש בקנאביס על בריאות הציבור בכלל המגזרים באוכלוסייה, כולל על מטופלים הנמצאים תחת ניהול הרדמתי. המחקר בוצע בשיטה רטרוספקטיבית והמתמקדה באוכלוסייה של נפגעים אורתופדיים שהתייצגו במלר"ד ועברו בדיקת סמים בשתן אשר נזקקו להתערבות ניתוחית דחופה. החוקרים בחנו את ההבדלים בהשפעת ההרדמה הכללית על מטופלים אשר היו חשופים ל-THC אל מול מקרי ביקורת עם בדיקת שתן שלילית להמצאות THC.

לקראת המחקר העריכו את כלל המטופלים שהתייצגו במיון של UC Irvine, שהינו מרכז טראומה ראשוני, בין התאריכים 4 לנובמבר 2017 ועד 7 לינואר 2020. בניתוח תוצאות המחקר כללו רק את המטופלים הבוגרים אשר עברו בדיקת סמים בשתן ועברו ניתוח אורתופדי דחוף בעקבות טראומה, במסגרת זמן של עד 48 שעות מהגעתם למיון. מאפייני הכללה נוספים כללו; משך הרדמה של מעל שעה, בביצוע אינדוקציה של ההרדמה והנשמה בחדר ניתוח. בסוף נכללו במחקר 221 נבדקים מבוגרים.

כאשר החוקרים תקננו את התוצאות לפי שונות דמוגרפית, נמצא הבדל בין קבוצת המחקר לקבוצת מקרי הביקורת בהשפעת חומרי ההרדמה הכללית על המטופלים. בקבוצה שנמצא אצלם THC בשתן נצפתה ירידה בצורך לקבל וזופרסוריים במהלך הניתוח, שמרו על לחץ דם עורקי ממוצע ולחץ דיאסטולי ממוצע גבוהים יותר, נזקקו לפחות נוזלים והתייצגו עם מאזן נוזלים נמוך יותר לעומת קבצת מקרי הביקורת.

חשיפה ממושכת ל-THC ידועה כמורידה את כמות הקולטנים מסוג Cannabinoid 1, וגורמת לירידה בטונוס האנדוקנאבינואידי. ייתכן כי דרך שני מנגנונים אלו, קבוצת המחקר התייצגו עם עמידות יחסית להשפעות המוכרות של חומרי הרדמה כללית על לחץ הדם.

מסקנת החוקרים הייתה כי שימוש קודם בקנאביס, אשר אושר באופן אובייקטיבי על ידי דגימת שתן, מביא לירידה בצורך לתמיכה בלחץ הדם במטופלים תחת הרדמה כללית. הבסיס הפיזיולוגי לממצאים אלו טרם ידוע, אך גורמים אפשריים כוללים ירידה בביטוי הקולטנים מסוג Cannabinoid 1 כלי הדם ו/או ירידה ברמות האנדוקנאבינואידים בעקבות חשיפה קודמת לקנאבינואידים ממקור חיצוני.

מקור: 

Brent G. Yeung, et al. (2021) “Cannabis Exposure Decreases Need for Blood Pressure Support During General Anesthesia in Orthopedic Trauma Surgery”, Cannabis and Cannabinoid Research, ahead of  print July 2021. http://doi.org/10.1089/can.2021.0009

נושאים קשורים:  מחקרים,  לחץ דם,  THC,  הרדמה כללית,  ניתוח אורתופדי
תגובות