חדשות

בג"ץ עצר את רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות עד סוף חודש מרץ

שופטי בג"ץ הורו למשרד הבריאות לבחון את שינויי מחירי הקנאביס הרפואי שהוחלו בהסדרה החדשה והתיר ליצרני הקנאביס להמשיך לספק את מוצריהם ישירות לצרכנים בהתאם להסדרה הישנה

חממה לגידול קנאביס. צילום שאטרסטוק

שלושה שופטי בג"ץ – המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר, ניל הנדל ונועם סולברג – הורו ביום חמישי למשרד הבריאות לעצור את "רפורמת הקנאביס הרפואי" עד סוף חודש מרץ ולחברות הקנאביס הורה בית המשפט שעליהן למכור בתקופה זאת את מוצריהן ב-370 שקל בחודש, כלומר מחירו העכשווי יופחת ויחזור לזה שהיה לפני כניסת הרפורמה לתוקף. צו הביניים בנושא הזה ניתן עוד קודם לכן בבג"ץ אבל בהחלטה הנוכחית נקבעה תחולתו: מ-15 בדצמבר ועד 31 במרץ 2020.

במקביל נדרש משרד הבריאות לנמק לבג"ץ מדוע לא ניתן לקבוע מחירי תקרה למוצרי הקנאביס. ההחלטה התקבלה בדיון בעתירה שהוגשה על ידי עמותת הקנאביס הרפואי, המייצגת חולים שנפגעו משינויי המחירים ברפורמה.

את רפורמת הקנאביס מוביל סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. היא אמורה היתה להסדיר מחדש את מערך הקנאביס הרפואי בישראל. ברפורמה נדרשה האחדה בין הגדרת המוצרים בהתאם לשיעורי החומרים הפעילים שבהם, במטרה לייצר בסיס רחב יחסית לתחרות בין היצרנים ולחלופות למטופלים. אלא שבפועל התחום הזה שרוי באחרונה בתקופה כאוטית שבו מתנהל המערך במתכונות הישנה והחדשה במקביל. מצב זה יצר בלבול אצל המטופלים הנזקקים לקנאביס רפואי בהתאם להמלצות הרופאים שניתנו להם.

בעיקרה, הרפורמה שמה סוף להסדר המכירה הישיר בין מגדלים למטופלים. היא קבעה שניתן יהיה לרכוש את הקנאביס במספר בתי מרקחת בכל הארץ, כפי שנקבע בפריסה ארצית. אלא שהמהלך הזה הוביל לכך שמחירו של הקנאביס הרפואי התייקר והוביל למחסור. חולים רבים מצאו עצמם ללא התרופה לה הם זקוקים.

עם יישום הרפורמה בנושא הזה השמיעו מטופלים הנזקקים לקנאביס רפואי תלונות על מחירו הגבוה, במיוחד אלה זקוקים לצרוך כמויות גדולות יחסית מ-100 גרם.

במתכונת הישנה, התמחור נקבע בהתאם להסכם בין המדינה למגדלי הקנאביס. במתכונת העדכנית, כפי שגובשה בידי החברות המגדלות וגורמים נוספים העוסקים בתחום - התמחור הוא נגזרת של שוק חופשי מתוך הנחה שיהיו די גורמים עסקיים שיציעו מוצרים איכותיים במחירים נמוכים ובכך ייצרו תחרות שתוביל למחירים משתלמים למרבית המטופלים.

בהחלטת בג"ץ שנתקבלה ביום חמישי כתב השופט מלצר: "לנוכח אי הבהירות ששררה עד עתה בסוגיות הנ"ל, ניתנת בזאת שהות של עשרה ימים לחברות הייצור והאספקה, אשר סברו כי צו הביניים לא חל עליהן, להתאים עצמן להוראות צו הביניים, כפי שפורש פה".

בכך הבהירו השופטים כי החלטות בג"ץ חלות גם על חברות הייצור והאספקה ולא רק על משרדי הממשלה. "הואיל ובין העותרים לבין המשיבים נתגלעה מחלוקת באשר להיקפו ולתחולתו של צו הביניים, מובהר בזאת כי תחולתו כוללת גם את חברות הייצור והאספקה של הקנאביס הרפואי", נכתב בפסק הדין.

"לנוכח האמור, החברות ימשיכו לספק את מוצריהן לצרכנים בהתאם לתנאי ההסדרה הישנה, החל מתאריך 15 בדצמבר 2019 ועד למועד פקיעת צו הביניים".

בצו המנחה למשרד הבריאות הורו לו השופטים להסביר לבית המשפט עד 5 בינואר הקרוב "מדוע לא ייקבעו מחירי מקסימום עבור מוצרי קנאביס רפואי, הן עבור מחזיקי רשיונות שתוקף רשיונותיהם אמור היה לפוג והן עבור מחזיקי רשיונות במסגרת ההסדרה החדשה – מכאן ולהבא".

כמו כן נדרש משרד הבריאות להסביר לבית המשפט "מדוע לא ייקבע כי רשיון שניתן על פי ההסדרה החדשה לספק קנאביס רפואי יותלה ככל שאותו ספק לא יוכל לספק את מוצרי הקנאביס במחירי ההסדרה הישנה למחזיקי הרשיונות אשר להם הוא - או מי שהוא בא בנעליו - סיפק קנאביס על פי ההסדרה הישנה".

דנה בר און, יו"ר עמותת הקנאביס הרפואי, מסרה את תגובת העותרים להחלטת בג"ץ: "בית המשפט הביע בכך אי אמון מוחלט ברפורמת ליצמן והתנהלות משרד הבריאות בהוצאתה לפועל, ולראיה שהורה דה פקטו על שימורה של ההסדרה הישנה ועל מתן מענה ופתרון בשאלת המחירים בהסדרה החדשה".

עו"ד יסמין מזרחי, המייצגת את המטופלים העותרים יחד עם עו"ד מרים בריינין, מסרה: "החלטת בג"ץ מהווה ניצחון נוסף. האם בג"ץ ייאלץ את משרד הבריאות סוף-סוף לדאוג לחולי הקנאביס שנפגעו מהרפורמה הכושלת? החלטת השופטים להרחיב את צו הביניים גם על החברות ולחייב את חברות הייצור והאספקה להתאים עצמן, מלמד על כך שבית המשפט משיב את אספקת מוצרי הקנאביס לאסדרה הישנה. בג"ץ מגן על החולים ומחליף את משרד הבריאות בתפקידו".

תגובת משרד הבריאות: "קיבלנו את החלטת בג"ץ ונפעל ליישם אותה. למעשה, כבוד השופט חנן מלצר מדגיש את חשיבות נושא המחירים, דבר שבמשרד פועלים ותומכים בו. ההחלטה היום מקדמת את הנושא ומחייבת את ועדת המחירים להחלטה".

נושאים קשורים:  קנאביס רפואי,  חברות הקנאביס,  בג"ץ,  רפורמת הקנאביס,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
18.12.2019, 22:44

ליצמן הוא בדרך כלל יהודי חכם, איך זה שהוא התנהג כאידיוט מושלם בסוגיה הזאת - מפתיע ביותר